Nowy Zamek i inne zabytki Żywca

Wybierając się w Beskidy, wielu turystów zagląda do Żywca. Jest tam co zobaczyć. Baza noclegowa miasta sprawia, że jest ono popularnym miejscem, z którego ruszają wycieczki krajoznawcze. Żywiec, tak jak i okolice, oferuje noclegi [Żywiec ➨Noclegi ➨Meteor] zarówno o standardzie „studenckim”, jak i dla bardziej wymagających gości, niezależnie od tego, w jaki dużej grupie przyjeżdżają. Zaś zanim się wyruszy na zwiedzanie gór i podziwianie dzieł natury, warto obejrzeć dzieła ludzi, którzy żyli tam przed wiekami i zostawili po sobie piękne budynki.

Jednym z nich jest pałac zwany Nowym Zamkiem. Powstał on pod koniec XIX wieku, w okresie, gdy już od dłuższego czasu Żywiec wraz z okolicznymi wsiami był we władaniu lokalnej linii Habsburgów, w zaborze austriackim [Zabór➨Informacje➨Wikipedia]. Według dominującego wtedy stylu neoklasycystycznego, pałac został zaprojektowany wg równych, geometrycznych form. Już kilka lat po wybudowaniu dokonano w nim pierwszej rozbudowy, dodając do niego kolejne skrzydło z efektownym, szklanym dachem, pod którym mieściła się jadalnia dla gości. Habsburscy właściciele zamku byli miłośnikami sztuki i gromadzili na zamku płótna słynnych polskich malarzy, a także drogie serwisy naczyń z czystego srebra. Niestety, podczas obu wojen większość z tych skarbów została wywieziona. Warto dodać, że żywieccy Habsburgowie byli silnie związani z narodem polskim i po odrodzeniu się Rzeczpospolitej otrzymali polskie obywatelstwo z własnej woli. Nowy Zamek gościł takie osobistości, jak Marię Krystynę – królową Hiszpanii. Jest on dostępny do zwiedzania, a turyści mogą także odpocząć w dużym, spokojnym parku z licznymi skwerami i ławkami, położonym nieopodal. Został on pierwotnie założony jeszcze w XVI wieku na modę włoską. Kiedy Żywiec przejęli Habsburgowie i zaczęli budowę Nowego Zamku, także park uległ przebudowie. Zaczęto sadzić drzewa i tworzyć układ angielski, sprowadzając w tym celu ogrodników z wysp. Istotnym elementem parku jest tzw. Domek Chiński. Powstał on tuż przed rozbiorami, jeszcze w czasie, gdy Żywiec był w rękach rodziny Wielopolskich. Obecnie jest w nim kawiarnia oraz galeria sztuki. Tu możemy przypomnieć o omawianej już Istebnej i jej pamiątkach [Istebna➨Wpis➨Ndzw].

Korzystając z możliwości, jakie dają noclegi w Żywcu, można w spokojnym tempie zwiedzić te i inne zabytki. Warto jedynie dobrze rozplanować sobie taką wycieczkę. W Żywcu nie brakuje bowiem ciekawych obiektów do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>