Najciekawsze miejsca na Mazurach – Ostróda

Wiele miejscowości położonych nad jeziorami Mazur, to przede wszystkim sezonowe bazy żeglarskie. Ostróda ma bogatą historię, o której świadczy wiele zabytków i niezwykle ciekawą okolicę, dzięki czemu trudno narzekać na nudę. Miejscowość najbardziej znana jest z rejsów turystycznych po Kanale Elbląskim, niedawno rewitalizowanym, po którym w sezonie kursują liczne statki. Drugi najważniejszy obiekt dla fanów wodnych sportów, to wyciąg do nart wodnych. Pozwala on bezpiecznie, w kontrolowanych warunkach i dodatkowo nie zakłócając ciszy, opanować od podstaw tę niełatwą dyscyplinę. Ponadto Jezioro Drwęckie, z dwiema rozgałęziającymi się rynnami, sprzyja uprawianiu kajakarstwa, umożliwiając długie wyprawy.

Dla aktywnych w okolicy znajdują się trasy rowerowe i piesze. Podążając nimi można nie tylko podziwiać przyrodę, ale zobaczyć też piękne malutkie kościółki w okolicznych wsiach czy opuszczony cmentarz ewangelicki. W samej Ostródzie uwagę zwraca zamek krzyżacki (wikipedia.org/wiki/zamek_krzyzacki). Odbudowany po II wojnie światowej, dzisiaj mieści muzeum, centrum kultury, galerię i bibliotekę. Wśród zabytków architektury zobaczyć można trzy budynki koszarowe z różnych okresów XIX i początków XX wieku, wieżę ciśnień oraz wieżę Bismarcka. To jeden z kilkunastu zachowanych w Polsce monumentów, które budowano, aby sławić postać kanclerza, niekiedy też na ich szczytach zapalano lampy. Wieczorem przy dźwiękach muzyki i różnych barwach światła, podziwiać można fontannę z rzeźbą rybaka. Pięknie oświetlone jest wieczorem również molo przy plaży miejskiej nad jeziorem Drwęckim. Tutaj znajduje się również wypożyczalnia sprzętu wodnego, dzięki któremu można przyjrzeć się brzegom jeziora. Druga, nowsza plaża, znajduje się nad jeziorem Sajmino, jednym z licznych otaczających Ostródę akwenów.

W okolicy, nie tylko w szczycie sezonu, turyści i wczasowicze mogą liczyć na wyżywienie oraz noclegi (). Ostróda położona jest tak, że może stanowić bazę wypadową do zwiedzania położonych nieco dalej miast. To miejsce, gdzie można zarówno spędzić czas aktywnie, jak i odpocząć nie robiąc prawie nic – jeśli lubi się spokój i ciszę. Można pływać, żeglować, plażować, zwiedzać. Baza noclegowa i duża ilość zbiorników wodnych czyni z tego miasteczka jedną z ważniejszych wypoczynkowych miejscowości rejonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>