Kazimierz Dolny, czyli polska wizytówka malarstwa

Jeśli jest w Polsce jakieś miejsce, które nieodłącznie kojarzy się z malarzami i setkami, jeśli nie tysiącami obrazów zebranych w jednym miejscu to niewątpliwie będzie to Kazimierz Dolny. Ta urocza, niewielka miejscowość leżąca nad Wisłą, stanowiła niegdyś ważny handlowy punkt na zachodnio-wschodnim szlaku polskich handlarzy. Dzisiaj Kazimierz to głównie miasteczko turystyczne, ale i miejsce, w którym przez cały rok na Rynku znaleźć można cały zastęp malarzy oferujących swoje obrazy oraz usługi.

O ile więc zarówno za pobyt noclegowy w Kazimierzu Dolnym (zobacz w meteorze), posiłki, a nawet opiekę przewodnika zawsze będziemy musieli zapłacić, o tyle podziwianie malarskiego kunsztu dostępne jest całkowicie za darmo. Na rynku swoje dzieła wystawiają malarze wszelkiej maści – oferujący pejzaże i namalowane krajobrazy, portreciści, karykaturzyści, impresjoniści, a nawet przedstawiciele nowoczesnego kubizmu. Kazimierzowskie dzieła bardzo często kupowane są nie tylko jako pamiątka z takiej wycieczki, ale również jako prezent lub ozdoba do własnego domu. Obrazy dostępne są bowiem w różnych rozmiarach: od małych, mieszczących się w ramkach na półkach, po wielkie, przeznaczone na szerokie ściany i zdobiące salony, jadalnie lub sypialnie.

Warto więc zadać sobie pytanie, co sprawiło, że to właśnie ta mała, niepozorna mieścina, która swoje handlowe znaczenie straciła już bardzo dawno, jest tak ważnym punktem na malarskiej wizytówce Polski? Odpowiedzi należy szukać w przeszłości. Kazimierzowski rynek główny był już od stuleci miejscem, w którym spotykali się malarze z całego kraju, szukający protektoratu u możnych mecenasów zamieszkujących Kazimierz Dolny. Te historyczne tradycje zachowane są do dzisiaj – malarze co prawda nie szukają już sponsorów, ale bezpośrednio wystawiają swoje obrazy na sprzedaż.
Dodatkowo w mieście organizowane są międzynarodowe festiwale malarstwa. Między innymi dlatego baza noclegowa Kazimierza Dolnego jest tak mocno rozbudowana i może bez problemu przyjąć nawet kilka tysięcy turystów. Przynajmniej kilka razy w roku zjeżdżają się tu malarze, krytycy sztuki i eksperci z całego świata, a niepozorne miasteczko staje się polską stolicą malarstwa. Jedynie w miesiącach zimowych Rynek pustoszeje, a  wystawy obrazów znajdują się w wewnętrznych galeriach kamienic ulokowanych wokół głównego placu miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>