Istebna i najciekawsze obiekty

Istebna to niesamowity kurort wypoczynkowy, położony w południowej części Beskidu Śląskiego. Tworzy tak zwaną Trójwieś wraz z Jaworzynką i Koniakowem. Nieopodal znajdują się malownicze góry i wzniesienia oraz granica czeska i słowacka. Baza noclegowa w tej wyjątkowej wsi jest niezwykle przyjemna i częściowo znajduje się bardzo blisko punktów widokowych, położonych blisko 1000 m n.p.m. To wyjątkowa okazja do spędzenia niesamowitego urlopu połączonego z aktywnością fizyczną. Skłania ku temu oferta noclegowa Istebnej, w okolicy której znajdziemy także ośrodki narciarskie, więc będziemy mogli połączyć wypoczynek z zimowym szaleństwem.

Istebna to wieś, której początki datowane są na rok 1552. Można znaleźć w niej wiele zabytków, świadczących o charakterze osady z tego właśnie wieku. Jednym z najstarszych jest kościół p.w. Dobrego Pasterza, zbudowany w roku 1792. Swój urok zawdzięcza prostocie i ciekawej nawie głównej. Dodatkowo, wokół rozciąga się zielony park, z drzewami liczącymi ponad 300 lat, XIX wieczny cmentarz oraz szkoła z 1819 roku.

Chata Kawuloków to kolejne miejsce, które warto odwiedzić. Tu obecnie znajduje się Muzeum Regionalne poświęcone rzemieślnictwu. Obiekt pochodzi z XIX wieku.

Kościół Matki Boskiej Fatimskiej zbudowany został w roku 1956. Jest wspaniałym przykładem nowoczesnego budownictwa ludowego, a całość ozdobiona została przez miejscowych artystów, zgodnie z tradycją beskidzką.

Kościół ewangelicki to ciekawy budynek, pochodzący z 1930 roku. W trakcie wojny został niemal zniszczony, ale dzięki odbudowie, do dziś cieszy zarówno mieszkańców, jak i podróżnych. Jego największym atutem jest ołtarz autorstwa Czesława Kuryatto, znanego rodzimego artysty.

W Istebnej znajdziemy jeszcze wiele innych przykładów przepięknych i oryginalnych obiektów sprzed lat. Podróż sprzyja jednak nie tylko zwiedzaniu, bowiem możemy tu spróbować swoich sił w wielu innych rozrywkach. Przykładem mogą być zimowe szaleństwa na stoku, którym sprzyja obecność dwóch ośrodków narciarskich, 6 wyciągów i kilku tras zjazdowych. Wysoki poziom utrzymany przez obiekty pozwala cieszyć się z narciarstwa przez cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>