Gdzie poznać historię Poronina?

Poronin słynie z dużego wkładu w kultywowanie wielopokoleniowej tradycji, kultury i góralskiego folkloru. Na terenie wsi działają liczne grupy wyspecjalizowane w ludowym tańcu i śpiewie. Prezentują one swoje umiejętności i piękno spuścizny historycznej regionu nie tylko w samym Poroninie, lecz również na ogólnopolskich konkursach i przeglądach. Niektóre z zespołów zdobywają nawet trofea podczas wydarzeń o charakterze międzynarodowym, poza granicami kraju.

Wieś wspiera także działalność twórców ludowych. Do najbardziej znanych należy pracownia, która produkuje tradycyjne elementy ubioru góralskiego, między innymi gorsety. Istnieje możliwość obejrzenia wyrobów krawieckich i zamówienia bogato zdobionych części ludowej garderoby.

Miejscowość dba o zachowanie pamięci o dokonaniach wybitnych jednostek, czego wyrazem są poświęcone im wystawy i gabloty muzealne. Przedstawione postaci to jedynie nieliczni spośród działaczy aktywnie promujących dziedzictwo kulturowe podhalańskiej ziemi.

Podczas wypoczynku w Tatrach warto odwiedzić muzeum, przy okazji poznając dziedzictwo kulturowe Poronina. Miejsce zachęca do pozostania na dłużej, a sprawnie funkcjonująca baza noclegowa dla turystów (spis na Meteorze) przyczynia się do pozytywnego obrazu wsi.

Do najważniejszych atrakcji w Poroninie należy Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne. Stanowi ono część tutejszego Zespołu Szkół, ekspozycja została umieszczona w czterech spośród sal lekcyjnych. Wystawa obejmuje eksponaty związane z kulturą wsi. Oprócz przedmiotów codziennego użytku znajdują się tutaj pamiątki po sławnych ludziach tej ziemi, portrety Józefa Piłsudskiego, gazety o wartości historycznej oraz książki. W Muzeum można poznać sylwetki pochodzących z miejscowości legionistów, bohaterów II wojny światowej, a także regionalnych artystów. Warto zauważyć, że Poronin może poszczycić się wkładem w odkrywanie tajemnic gór – w poczcie sław znajduje się również postać himalaisty. Interesującym pomysłem było urządzenie sali lekcyjnej przeszłości. Odwiedzając ją gość ma wrażenie przeniesienia się w czasie, a to za sprawą starych ławek i krzeseł oraz zabytkowych przyborów. Na ścianach wiszą ikonografie nawiązujące do minionych czasów, a zdjęcia mają na celu wprowadzenie w odpowiedni nastrój i jednocześnie ukazanie realiów nauki ponad 100 lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>