Aktywny wypoczynek w Sandomierzu i jego okolicach

Doskonałym miejscem na spędzenie romantycznego weekendu jest Sandomierz. Jest to niewielkie miasteczko, położone pomiędzy Krakowem, Kielcami a Lublinem. Swą sławę zawdzięcza nie tylko przepięknym zabytkom, ale również serialowi, jaki kilka lat temu na jego obszarze był kręcony przez telewizję publiczną.

Historia Sandomierza sięga ponad tysiąc lat wstecz. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od okolicy, w której San zmierza do Wisły. Na wszystkich turystów w miasteczku czeka doskonale rozwinięta baza noclegowa, w skład której wchodzą obiekty o bardzo zróżnicowanym standardzie wypoczynku. Najtańszy nocleg znaleźć można na polu campingowych oraz w schronisku turystycznym, zaś najwięcej przyjdzie zapłacić za wypoczynek w jednym z luksusowych hoteli, zlokalizowanych w obrębie starego miasta. W Sandomierzu przez cały rok otwarty jest punkt informacji turystycznej, w którym można zapytać o wolną kwaterę. Propozycji nocowania można także poszukać na portalach internetowych pod hasłem Sandomierz lub w wyszukiwarce internetowej.

Samo miasteczko, jak i jego najbliższa okolica sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Powstało tu kilka pieszych szlaków spacerowych oraz szlaki przeznaczone do uprawiania turystyki rowerowej. Jednym z najpopularniejszych jest szlak rowerowy oznaczony kolorem zielonym. Prowadzi on z centrum Sandomierza do Ujazdu, gdzie znajdują się imponujące ruiny Zamku Krzyżtopór. Szlak ma długość ponad pięćdziesięciu kilometrów, ale ze względu na przyjazne ukształtowanie terenu doświadczony kolarz będzie w stanie spokojnie pokonać ten dystans w obie strony w ciągu zaledwie jednego dnia. Szlak ten został poprowadzony malowniczymi dolinami dwóch rzek – Wisły oraz Koprzywianki.

Zmierzając do Zamku w Ujeździe, warto po drodze zwrócić uwagę na okoliczne zabytki, do których zaliczają się zabytkowy zespół klasztorny w Koprzywnicy, który w dawnych czasach należał do zakonu cystersów, a jego budowę datuje się na przełom dwunastego i trzynastego wieku, gotycki kościół w Skotnikach czy Pałac w Górkach Klimontowskich. W Sandomierzu można aktywnie wypocząć również nad wodą. Z przystani wodnej regularnie kursuje niewielki statek pasażerki. Istnieje również możliwość wypożyczenia kajaków oraz rowerków wodnych. W okolicach Sandomierza można aktywnie wypocząć na wiele sposobów. Równie zadowoleni z możliwości wypoczynku powinni być zarówno amatorzy wycieczek pieszych jak, i zapaleni kolarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>